Přejít k obsahuPřejít k hlavnímu menu

Zpět na SH.cz

Zdeněk Cendra

Internetový podnikatel

Zdeněk Cendra (* 1986) je zakladatel technologických firem CDN77, SH.cz a Peering.cz. Žebříček Forbes ho řadí mezi stovku nejbohatších Čechů a skrz jím provozovanou infrastrukturu proudí víc než polovina internetu v Česku a zhruba pět procent ve světě.

Datum narození: 22. 2. 1986
Bydliště: Praha
Obory: Internet, nemovitosti
Místo narození: Liberec
Společnosti: CDN77, SH.cz, Peering.cz
Hodnota majetku: 5,2 mld. Kč (Forbes)

Zdeněk Cendra je český internetový podnikatel. Jeho společnost CDN77 patří mezi největší CDN (společnosti poskytujících technologie pro doručování obsahu) na světě. Její služby vyžívají globální hráči jako Udemy, Avast nebo Evropská vesmírná agentura, tržby v roce 2021 přesáhly 2 miliardy korun a skrz jejích víc než 10 tisíc serverů proteče každý den zhruba pět procent světového internetu.

Pro internet se Cendra nadchnul už při studiu na střední elektrotechnické škole. V roce 2002 zareagoval na zvyšující se zájem o internet založením služby SuperHosting.cz (SH.cz), dnes jednoho z největších poskytovatelů hostingových služeb pro české firmy jako Heureka.cz, Skrz.cz, Zoot či Twisto.

V následujících letech si kromě spuštění dalších internetových projektů začal pohrávat s myšlenkou vstoupit do světa doručování online videa. S vírou, že bude video jednou internetu dominovat, založil v roce 2011 CDN77. Dva roky na to rozčeřil české digitální vody spuštěním Peering.cz, prvního komerčního internetového uzlu v Česku, který spojuje telekomunikační společnosti, internetové providery a poskytovatele obsahu.

Se zvyšujícím se objemem dat na internetu rostou i Cendrovy společnosti (CDN77 v posledních letech tempem 50–70 procent). Za tímto úspěchem stojí zejména Cendrova schopnost předběhnout trh a nabídnout služby, které na něm zatím nejsou standardem, reagovat flexibilně na vývoj technologií i potřeby klientů, poskytovat perfektní servis a transparentní ceny a především investovat do talentovaných zaměstnanců. Těch v prostorných kancelářích tří vil na pražských Vinohradech pracuje přes 150.

Kromě podnikání na internetu Zdeněk Cendra našel zálibu v investicích do nemovitostí. Ve volném čase pak rád vyráží do hor nebo za teplem. Mimo kancelář a ideálně tam, kde není snadno k zastižení, stráví dohromady i třetinu roku. Zvládne si tím vyčistit hlavu a podívat se tak na směr svého podnikání s nezbytným odstupem.

Autor: Marie Polášková

Zdeněk Cendra v médiích

Další články